تبلیغات
روزنه

روزنه
برای تازه شدن هیچوقت دیر نیست!
قالب وبلاگ

سریال «ستایش» به كارگردانی سعید سلطانی و تهیه كنندگی آرمان زرین كوب هر جمعه ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه از شبکه سه سیما پخش می شود و یك داستان اجتماعی امروزی را دستمایه كار قرار داده است.


سریال «ستایش» به كارگردانی سعید سلطانی و تهیه كنندگی آرمان زرین كوب هر جمعه ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه از شبکه سه سیما پخش می شود و یك داستان اجتماعی امروزی را دستمایه كار قرار داده است. از سعید سلطانی پیشتر مجموعه هایی چون «پس از باران»، «خانه ای در تاریكی» و «سال های برف و بنفشه» را شاهد بوده ایم كه اغلب در ارتباط با مخاطب موفق بوده اند.

پخش «ستایش» از آذر ماه سال گذشته آغاز شد و حال كه به قسمت های انتهایی خود نزدیك می شود، سرویس تلویزیون ایسنا در گفت وگویی با مخاطبان و منتقدان، این سریال را كه در سكوت خبری می گذرد و كمتر كسی حتی كارگردان و تهیه كننده، حاضر به گفت وگو درباره ی آن است را به بحث گذاشته است
.

پخش «ستایش» از آذر ماه سال گذشته آغاز شد و حال كه به قسمت های انتهایی خود نزدیك می شود، سرویس تلویزیون ایسنا در گفت وگویی با مخاطبان و منتقدان، این سریال را كه در سكوت خبری می گذرد و كمتر كسی حتی كارگردان و تهیه كننده، حاضر به گفت وگو درباره ی آن است را به بحث گذاشته است.

یك منتقد ارزیابی خود از سریال «ستایش» كه هر جمعه ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه از شبكه سه سیما به روی آنتن می رود را اینگونه عنوان كرد: سریال «ستایش» كم و كاستی هایی از قبیل زیاده گویی و طولانی شدن فیلم نامه دارد، اما در مجموع نسبت به سریال های در حال پخش نسبتا خوب است.

بهزاد صدیقی در گفت وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: به اعتقاد من سریال «ستایش» از همه لحاظ تقریبا خوب است، كم و كاستی هایی در آن دیده می شود كه یكی از همین كم و كاستی ها فیلم نامه طولانی است؛ داستان جایی كه باید تمام شود، نمی شود یعنی برای یك موضوع كوچك چندین سكانس گرفته می شود و نیز چندین قسمت را به خودش اختصاص می دهد؛ متاسفانه طولانی شدن و زیاده گویی فیلم نامه در اغلب سریال ها وجود دارد.

وی ادامه داد: طولانی شدن فیلم نامه باعث می شود كه در این میان ماجراهای فرعی پیش بیاید كه شاید اصلا هیچ كمكی به ادامه داستان و یا تقویت شخصیت پردازی ها نكند. همین موضوع باعث می شود زیاده گویی ها تكرار شود و مخاطب از ادامه ماجرا عقب بماند و یا ترجیح دهد فقط قسمت های پایانی سریال را تماشا كند. تصور من بر این بود كه پس از تعطیلات نوروزی یكی ـ دو قسمت پایانی سریال «ستایش» را می بینم ولی ظاهرا تعداد قسمت های این مجموعه بیشتر است.

صدیقی در ادامه درباره داستان سریال «ستایش» گفت: به عقیده من انتخاب داستان سریال «ستایش» خوب است اما كمی تكراری است و به نوعی داستان جدیدی را عنوان نمی كند. به عنوان مثال اینكه پسر خانواده (طاهر) از خانواده خود طرد شد و در نهایت به عشق خود رسید. خوبی سریال «ستایش» این بود كه در همان قسمت ها به پایان برسد چراكه به هر حال چالش هایی بین چنین زوج با چنین خانواده ای به وجود می آید. به عقیده من این موضوع را باید مخاطب در ذهنش می ساخت نه اینكه برای مخاطب به تصویر بكشند.

این منتقد در ادامه از انتخاب بازیگران سریال «ستایش» اظهار رضایت كرد و یادآور شد: انتخاب بازیگران در نقش های متفاوت سریال «ستایش» خوب بود و جای هیچ ایرادی ندارد و همه بازیگران به جا انتخاب شده اند.

بهزاد صدیقی در پایان این گفت وگو به ایسنا گفت: اگر فیلم نامه نویس، تهیه كننده و نیز كارگردان برای چنین فیلم نامه هایی فرصت كافی قائل شوند، اثر جذاب تر و بهتری تولید می شود؛ معمولا سریال ها بخصوص سریال های مناسبتی با شتاب و عجله ساخته می شوند و به همین دلیل نقص و كاستی هایی در آن ها دیده می شود.

وی تاكید كرد: در مجموع نوع ساختار، بازیگران، تصویربرداری و … «ستایش» قابل توجه است و جای تشكر و قدردانی دارد.

به گزارش ایسنا، تعدادی از بینندگان نیز در گفت وگو با خبرنگار ایسنا نظرات و انتقادات خود را درباره سریال «ستایش» بیان كردند.

خانمی ۲۷ ساله فوق لیسانس حقوق نظر خود را اینگونه عنوان كرد: سریال «ستایش» داستان جالبی دارد تاكنون سریال های تلویزیون چنین داستانی نداشت. ارزیابی كلی من از سریال «ستایش» خوب است اما كم و كاستی هایی در آن دیده می شود. داستان سریال مربوط به دهه ی ۶۰ و زمان جنگ است اما دكوراسیون و لوكیشن های سریال با این دهه هیچ همخوانی ندارد؛ اما به عنوان مثال سریال «ارمغان تاریكی» هم كه مربوط به همان دوره بود به گونه ای ساخته شده بود كه همه موضوعات سریال با هم هماهنگ بودند. به عقیده من در این موضوع اگر دقت بیشتری می شد می توانست موفق تر باشد.

وی افزود: سریال «ستایش» مخاطبان زیادی را جذب خود كرده و خود من هم یكی از مخاطبان آن هستم و هر هفته این سریال دنبال می كنم ولی اینكه در این سریال دختر خانواده (ستایش) هیچ محبتی به پدر و مادر خود ندارد خیلی جالب نیست و صحیح نیست كه یك دختر ایرانی را این طور بی احساس نشان دهیم؛ همان طور كه در جریان هستید پس از مدت ها مادر «ستایش» به دیدن او می رود، در حالی كه وظیفه «ستایش» بود كه از حال پدر و مارش با خبر شود.

همچنین در ادامه این گزارش خانمی ۳۷ ساله ـ دیپلم تجربی ـ سریال «ستایش» را آموزنده دانست و گفت: سریال ستایش یك سریال خوب و كاملا آموزنده ی است اما اینكه پدر خانواده مدام سعی دارد تا نظر خود را به خانواده تحمیل كند و به نوعی همه باید تابع او باشند صحیح نیست.

در مجموع سریال ستایش را دوست دارم و به عقیده ی من بازیگران سریال هم ایفای نقش خوبی داشتند فقط در بعضی از قسمت هایش بیش از اندازه زن و شوهر احساسی برخورد می كنند.

یك بیننده خانم كه ۳۸ سال و مدرك كارشناسی ارتباطات دارد، درباره سریال «ستایش» گفت: درست است كه سریال «ستایش» مربوط به دهه ی ۶۰ است، اما به نظر می رسد در بخشی از قسمت ها رفتار شخصیت ها بیش از اندازه سنتی است؛ چراكه جوان امروز مطلب زیادی از این سریال دستگیرش نمی شود. سریال «ستایش» سریال خوب و آموزنده ای است اما متناسب با تحولات جامعه پیش نمی رود. یكی از مشكلات سریال «ستایش» این است كه پدر و پسر خیلی متفاوت هستند و هیچ تناسبی با یكدیگر ندارند به هر حال درست است كه نباید عقاید پدر و پسر یكسان باشد اما یك شباهت ها و تناسباتی باید بین آنها باشد.

خانم ۵۴ ساله ـ خانه دار در ادامه ارزیابی خود از سریال «ستایش» را اینگونه عنوان كرد: «ستایش» سریال خوب و جذابی است ولی در عین جذابیت بیش از اندازه، بیننده را متاثر می كند؛ یاس و ناامیدی در این سریال زیاد است. انتخاب بازیگران این سریال هم بسیار خوب است به خصوص مهدی پاكدل كه نقش خود را به خوبی ایفا می كند.

آقایی ۴۰ ساله ـ دانشجوی رشته عكاسی ـ در گفت وگو با خبرنگار ایسنا درباره سریال «ستایش» گفت: من چندین قسمت از سریال «ستایش» را دیده ام و زیاد درگیر ماجرای آن نیستم اما با تماشای چندین قسمت از آن متوجه شدم كه موضوع داستان جالب است اما در كل همه فیلم ها و سریال های ایرانی فقط به یك موضوع ختم می شود یعنی تنها موضوع و داستان سریال های ایرانی روابط دخترها و پسرهاست. به عقیده من فیلم های خارجی بهتر از فیلم های ایرانی هستند.

خانمی ۲۶ ساله ـ كارشناسی زبان انگلیسی ـ با ارائه نظرات و انتقادات خود، گفت: سریال «ستایش» به طور كلی به عنوان سریالی كه جنبه سرگرمی داشته باشد، خوب است و برای خانواده های ایرانی جذابیت دارد؛ مضمون داستان مخاطب را جذب می كند. در مجموع در مقایسه با سریال های در حال پخش از لحاظ ساختار، كارگردان، بازیگر و … خوب است.

خانم ۳۰ ساله با مدرك لیسانس درباره سریال «ستایش» یادآور شد: به عنوان یكی از مخاطبان سریال «ستایش» می توانم بگویم سریال خوبی است به خصوص شخصیت ستایش؛ او در هر صورت با وجود شرایط سخت و مشكلات صبور است و همین صبر و بخشش او می تواند آموزنده باشد.

به عقیده وی «ستایش» سریالی آموزنده ای است و می توان گفت موفق بوده است.

همچنین خانمی ۳۷ ساله لیسانس روزنامه نگاری در ادامه نظر خود درباره سریال «ستایش» را اینگونه خواند: «ستایش» یك سریال خانوادگی و مناسب است، تم آرامی دارد اما با این وجود نقص ها و ناهماهنگی هایی در این سریال دیده می شود. به اعتقاد من برخی از اتفاقات سریال «ستایش» غیرواقعی است؛ به عنوان مثال «ستایش» با از دست دادن برادر جوانش و نیز غم و غصه ای كه دارد هیچ آشفتگی در او دیده نمی شود و از ابتدای سریال تا به حال، تغییرات ظاهری در گریم، لباس ها و … او شاهد نبودیم.

وی ادامه داد: یكی دیگر از نقص های سریال «ستایش» این است كه در زمان خود معلق است یعنی اصلا نمی توان متوجه شد هنوز در زمان جنگ است و یا زمان جنگ به پایان رسیده است. این موضوع كمی مخاطب را سردر گم می كند.

خانمی ۵۵ ساله ـ خانه دار درباره سریال «ستایش» بیان كرد: «ستایش» یك سریال، با داستان جالب و آموزنده برای خانواده های ایرانی است. من به عنوان مخاطبی كه به شدت به این سریال علاقمندم و هر هفته آن را دنبال می كنم می توانم بگویم «ستایش» سریال بسیار خوبی است و هیچ نقصی در آن نمی بینم.

به گزارش ایسنا، در پایان دختری ۲۱ ساله دانشجو نظر خود را در ارتباط با سریال «ستایش» اینگونه عنوان كرد: موفق نشدم سریال «ستایش» را هر هفته تماشا كنم اما چندین قسمتی از این سریال را دنبال كردم به عقیده من سریال نسبتا خوبی است اما در بعضی قسمت هایش كم و كاستی هایی دیده می شود كه بهتر بود بیشتر روی آن دقت می كردند؛ به عنوان مثال از لحاظ دكوراسیون هیچ همخوانی با دهه ی ۶۰ كه همزمان با دوران جنگ بود ندارد به خصوص سیسمونی كودكی كه در راه است خیلی مدرن است؛ چراكه به هر حال در آن دوره نمی توان گفت سیمسمونی ها اینگونه نبود اما خیلی محدودتر بود؛ سریال «ستایش» این موضوعات را پررنگ تر نشان داده است در حالی كه اینگونه نیست

برچسب ها: نقدی بر یک سکوت، نقد سریا ستایش،
[ جمعه 6 آبان 1390 ] [ ساعت 22 و 20 دقیقه و 37 ثانیه ] [ کوروش دیباج ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ روزنه وبلاگی است برای تمام دانشجویان نه عده خاص برای همه کسانی که می خواهند با قبلشان فرق داشته باشند برای آنهایی که طرفدار تازگی و خسته از یکنواختی و دلمردگی های روزانه هستند وبلاگ روزنه روزنه ای است که در دل تاریکی ها باز شده تا نور حقیقت و حس زندگی را به شما دوستان عزیز بخصوص دانشجویان و جوانان عزیز برساند. پس ما را در ادامه این راه با نظرات، ارسال مطالب و... یاری فرمایید.


مدیر وبلاگ:کوروش دیباج
پست الکترونیکی:dibaj926@gmail.com
نظر سنجی
وبلاگ روزنه را از لحاظ محتوای مطالب در چه سطحی داوری می فرمایید؟ لطفاً با نظرات سازنده خود آیینه کار ما شوید


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب