تبلیغات
روزنه

روزنه
برای تازه شدن هیچوقت دیر نیست!
قالب وبلاگ

ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل آرزوی جوانان زیادی است و هرساله بعد از برگزاری آزمون سراسری، عده زیادی از دختران و پسران جوان با اهداف ادامه تحصیل، پیشرفت، پیداکردن کار خوب و ... راهی دانشگاه های کشور می شوند.

در این بین عده زیادی از آن ها با توجه به اولویت ها و شرایط انتخاب رشته مجبورند ترک خانه و خانواده کنند و در شهر دیگری که شاید دورافتاده  نیز باشد ادامه تحصیل دهند.

زندگی دانشجویی اقتضای خاص خودش را دارد و می توان گفت در این دوران از زندگی که شاید حساسیت آن کمتر از دیگر مراحل نباشد سرنوشت و آینده جوانان رقم می خورد. جوان در این دوران که از محیط محدود مدرسه پا به محیط بزرگ تر دانشگاه گذاشته است، عملا درگیر تعاملات اجتماعی می شود و در این کش و قوس ممکن است دچار مشکلات متعددی شود. در این میان کسانی موفق و سربلند خواهند بود که بتوانند خود را با شرایط وفق دهند و از فرصت ها حداکثر استفاده را ببرند. دانشجویی که در سال های قبل از ورود به دانشگاه مهارت های زندگی را آموخته است به راحتی می تواند زندگی دانشجویی خودش را اداره کند، برنامه ریزی داشته باشد، دخل و خرجش را تنظیم کند، باهمکلاسی ها و استادانش تعامل سازنده داشته باشد و بالاخره از این ۴سال دانشگاه حظ و بهره بیشتری ببرد.
در این خصوص با دکتر شریفی به گفت وگو نشستیم. دکتر شریفی عضو پژوهشگاه تعلیم وتربیت با اشاره به ادامه تحصیل در دانشگاه بومی و یاادامه تحصیل در شهر غیربومی و زندگی دانشجویی در خوابگاه یا منزل مسکونی می گوید: آنچه بین تمام دانشجویان سال اولی مشترک است این است که همه آن ها باید مهارت های اساسی زندگی را آموخته باشند. به این معنا که بتوانند یک زندگی مستقل را تجربه کنند و به گفته قدیمی ها گلیم خود را از آب بکشند. طبق مطالعات مشخص شده است جوانانی که تا پیش از ورود به دانشگاه استقلال نسبی داشته اند و والدین به آن ها مهارت های اساسی زندگی را به نحوی که بتوانند با مشکلات خود کنار بیایند آموخته اند، بهتر از همسالان خود می توانند مشکلات این دوران را حل کنند. بچه ها باید یاد گرفته باشند که صواب را از ناصواب تشخیص دهند و توان نه گفتن در هنگامی که در شرایط انتخاب قرار می گیرند، داشته باشند. مهم ترین معضلی که بسیاری از جوانان پس از ورود به دانشگاه با آن درگیر می شوند، این است که توان دورکردن دوستان ناباب را ازخود ندارند و به علت این که توان مخالفت با آنان را ندارند، ناخواسته در چرخه جرم و خلاف می افتند. ورود یک جوان به خوابگاه یا منزل مسکونی باعث می شود، بخشی از نظام تربیتی که در منزل اعمال می شد، حذف شود و او درمی یابد که باید به تنهایی کارهای شخصی اش را انجام دهد و این کار به شدت او را تحت فشار می گذارد.

در چنین شرایطی جوانی که مهارت های اساسی زندگی را نیاموخته و الگویی از خانواده نگرفته است به مدل دوستان مراجعه می کند و این الگو ممکن است ناصحیح باشد بنابراین بهتر است والدین بعضی مهارت ها مثل برآورد هزینه ها را آموزش دهند و او را با خرید وسایل مورد نیاز، برآوردن نیازهای روزانه و هزینه های خوراک و پوشاک آشنا کنند تا بتواند با میزان معینی از پول، ماه را به آخر برساند.

دکتر شریفی هشدار می دهد، دختران از جهاتی بسیار حساس تر از پسران اند و تهدیدات بیشتری در محیط های دانشگاهی و خوابگاهی در کمین آن هاست. خلاء عاطفی که بسیاری از دختران از آن رنج می برند، باعث می شود بلافاصله پس از ورود به دانشگاه به جنس مخالف علاقه نشان دهند و خود را درگیر این گونه مسائل کنند. اصولا خانواده هایی که نظام تربیتی آن ها کنترلی است، بیشتر دچار مشکل می شوند و فرزند چنین خانواده ای مثل فنری است که با فاصله زیادی از خانواده خود پرتاب می شود، چنین جوانی زمینه های انحرافی زیادی دارد، خانواده ها اصولا باید به جوانان خود اجازه دهند طعم استقلال را بچشند و از طرفی اطلاع رسانی و افزایش آگاهی جوانان می تواند در ماه های اول دوران دانشجویی بسیار کارآمد باشد. خانواده ها باید ماه های اول نظارت و کنترل بیشتری داشته باشند و پس از آماده کردن جوانان و کسب تجربه در سال اول، به او استقلال کافی بدهند.

به گفته وی سرازیر کردن امکانات فراوان برای جوانی که سال اول دانشگاه است از خرید خودرو گرفته تا افزایش پول توجیبی و برآوردن نیازهای کاذب برای پاداش قبولی در دانشگاه، از اشکالاتی است که برخی خانواده ها دارند زیرا این قبیل اقدامات فقط باعث افزایش توقعات شده و تاثیر منفی روی کارکرد تحصیلی و ادامه زندگی او دارد.

هم چنین محمد علی محمدیان، روان شناس بالینی، با اشاره به استرس های ناشی از کنکور و فشارهایی که جوانان پیش از ورود به دانشگاه با آن رو به رو بودند، می گوید: شروع دوران دانشجویی، آغاز بسیاری از مشکلات است که باید با آمادگی قبلی و تدبیر و هوشمندی والدین رفع شود. در این میان دانشجویان غیر بومی که مجبور به ترک محل سکونت خود می شوند و باید برای ادامه تحصیل در دانشگاه راهی شهر دیگری شوند، با مشکلات بیشتری رو به رو خواهند شد. فرد دانشجو، خانواده وی و سیستم آموزشی باید دست به دست هم بدهند تا محیط مناسبی برای تحصیل فراهم شود. نداشتن استقلال و نبود شناخت از محیط جدید باعث استرس شدید در وی می شود و تعارض ها و سرگشتگی ها و مشکلات او را چند برابر می کند. بسیاری از جوانان حتی در صورت داشتن خوابگاه، در محیطی مجبور به اقامت می شوند که ممکن است چندان مطلوب نباشد و یا از هم اتاقی هایی که دارند، راضی نباشند.منزل مسکونی نیز مخاطرات خاص خود را دارد. در واقع فردی که چند هفته قبل یک زندگی وابسته توام با همکاری شدید اعضای خانواده را سپری می کرده است، حالا باید روی پای خودش بایستد و کاملا مستقل و اجتماعی عمل کند.توصیه اکید به خانواده ها این است که بچه ها را چند سال قبل از ورود به دانشگاه، آماده شروع یک زندگی مستقل کنند. درست همان طور که برای قبولی کنکور آن ها برنامه ریزی می کنند، کسب توانمندی در زمینه های مختلف مثل دوست یابی، توان برقراری ارتباط مسالمت آمیز با دیگران، امکان حضور در فعالیت های اجتماعی، کسب تجربه در زمینه های مختلف آموزش و مهارت های اساسی می تواند به بسیاری از دانشجویان سال اولی کمک کند. حتی مهیا کردن سفر کوتاه مدت به همراه دوستان بعد از اعلام نتایج کنکور می تواند تجربه بسیار مفیدی برای او باشد تا برای شروع یک زندگی مستقل آمادگی بیشتری پیدا کند.دور شدن از خانواده برای برخی ممکن است باعث تغییر روحیه و خلقیات، افزایش تحریک پذیری، کاهش سازگاری و تشدید احساس بیگانگی شود و این امر می تواند سطح رضایتمندی آن ها را از شرایط جدید تحت تاثیر قرار دهد. شناخت کامل درباره مناسبات اجتماعی، فرهنگی، رسوم، آداب و سنن، می تواند به فرد کمک کند تا به بازنگری در هویت اجتماعی بپردازد و آن شرایط را بهتر بپذیرد. این بازنگری گاهی اوقات به احساس حقارت در فرد منجر می شود و خود این مسئله سرمنشاء بسیاری از اختلالات روانی است. محمدیان ادامه می دهد: خانواده ها باید هوشیار باشند که قبل از این که بچه ها وارد این مرحله شوند، آن ها را مستقل بار آورند؛ در این راستا باید کارهای شخصی را به عهده خودشان بگذارند. محمدیان با اشاره به نگرانی ها و دغدغه های خانواده های دانشجو تاکید می کند: حضور در محل تحصیل، همراهی کردن او طی روزهای اولیه، فراهم کردن امکانات، از جمله خوابگاه یا مسکن، شناسایی دوستان و هم اتاقی های او بسیار مهم است. دانشجو به این ترتیب احساس می کند تحت حمایت کامل خانواده قرار دارد. ارتباط مداوم با دانشگاه و دوستان او و سفر به محل تحصیل هم می تواند یکی از راه های کنترلی خانواده باشد. برخی دانشجویان به علت نداشتن مدیریت زمان دچار افت تحصیلی می شوند و برخی به علت کنار نیامدن با محیط جدید دچار افسردگی، اختلالات اضطرابی، پرخاشگری و غیره می شوند. تمامی این مشکلات در صورتی قابل حل است که مهارت های اساسی زندگی به دانشجو داده شود تا او بتواند آن ها را رفع کند و یا با یک مشکل خاص کنار بیاید.

از سوی دیگر سیستم آموزشی هم بسیار مسئول است. ممکن است به نظر برسد که سیستم آموزشی فقط مسئول آموزش است و بس اما از نگاهی دیگر واضح است که دانشجو در واقع پس از پذیرش در دانشگاه، عضوی از خانواده دانشگاه می شود و به همین دلیل سیستم آموزشی موظف است آرامش و امنیت خاطر او را فراهم کند تا زمینه تحصیل بهتر مهیا شود. طبیعی است دانشجویی که وارد دانشگاه می شود از مقررات و قوانین دانشگاه بی اطلاع است. اولین برخورد دانشجو با دانشگاه بسیار مهم است. اگر دانشگاه زمینه ای را فراهم کند که دانشجو نظم، ثبات، آرامش و درک همدلانه را از محیط دریافت کند، بی گمان تاثیر بسیار مثبتی روی روحیه او خواهد گذاشت.

بنابراین مجموعه سیستم آموزشی باید امکانات و نیروهایش را بر اساس برنامه منظم و تعریف شده به گونه ای به کار گیرد تا اولین برخورد دانشجو با دانشگاه، توام با آرامش باشد. اطلاع رسانی، تهیه بروشور، تشکیل گروه هایی از دانشجویان برای آشنا کردن دانشجویان جدید با دانشگاه و آشنایی با روال کار و حتی بازدید از بخش هایی از دانشگاه، چگونگی تماس با مسئولان دانشگاه، ایجاد ارتباط همدلانه و درک آن ها از جمله راهکارهایی است که قابل اجراست و بسیار کمک کننده است. ارائه خدمات از سوی دانشگاه و پوشش های حمایتی با پی گیری بیمه دانشجویی، برآورده کردن نیازهای مالی به صورت اعطای وام، در اختیار گذاشتن تفریحات سالم و امکانات ورزشی و اردوهای دانشجویی، فراهم کردن زمینه ارتباط با والدین دانشجو و فراهم کردن زمینه رفت وآمد دانشجو به شهرستان محل تحصیل ادامه پیدا می کند.شناسایی دانشجویانی که نیاز به دریافت خدمات روان شناسی دارند کار بسیار مهمی است که از طریق دفاتر مشاوره دانشجویی قابل انجام است. 
طبقه بندی: دانشجو و دانشگاه،
برچسب ها: مدیریت زندگی دانشجویی، مهارتی که جوان باید از قبل بیاموزد،
[ شنبه 30 مهر 1390 ] [ ساعت 11 و 57 دقیقه و 41 ثانیه ] [ کوروش دیباج ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ روزنه وبلاگی است برای تمام دانشجویان نه عده خاص برای همه کسانی که می خواهند با قبلشان فرق داشته باشند برای آنهایی که طرفدار تازگی و خسته از یکنواختی و دلمردگی های روزانه هستند وبلاگ روزنه روزنه ای است که در دل تاریکی ها باز شده تا نور حقیقت و حس زندگی را به شما دوستان عزیز بخصوص دانشجویان و جوانان عزیز برساند. پس ما را در ادامه این راه با نظرات، ارسال مطالب و... یاری فرمایید.


مدیر وبلاگ:کوروش دیباج
پست الکترونیکی:dibaj926@gmail.com
نظر سنجی
وبلاگ روزنه را از لحاظ محتوای مطالب در چه سطحی داوری می فرمایید؟ لطفاً با نظرات سازنده خود آیینه کار ما شوید


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب