تبلیغات
روزنه

روزنه
برای تازه شدن هیچوقت دیر نیست!
قالب وبلاگ

 مدگرایی نه تنها امری منفی نیست بلكه در صورت توجه به مسائل بومی و محلی و كیفیت اجناس می تواند باعث پیشرفت اقتصادی و فرهنگی شود و آنچه در این زمینه بسیار با اهمیت است نحوه استفاده صحیح از آن و توجه به زیر ساخت ها برای جلوگیری از ترویج صرف فرهنگ مصرف گرایی است.

مد در لغت به معنای سلیقه، اسلوب، روش و شیوه، به كار برده شده و در اصلاح عبارت است از روش و شیوه ای موقتی كه براساس ذوق و سلیقه افراد یك جامعه كسب زندگی را تنظیم می كند.

مد به تغییر سلیقه ناگهانی و مكرر همه و یا بعضی افراد جامعه اطلاق می شود و منجر به رفتاری خاص یا مصرف كالایی به خصوص و یا در پیش گرفتن سبكی خاص در زندگی می شود.مد و مدگرایی یكی از مسائل مهم و روز جامعه است این موضوع از جنبه های گوناگون اعتقادی، اجتماعی، سیاسی،‌ فرهنگی و روانی بررسی و دیدگاه های متفاوتی درباره آن بیان شده است.

برخی آن را نشانه رشد و تمرین می دانند و در مقابل نیز عده ای به شدت با آن به مخالفت می پردازند و آن را نوعی خود باختگی و بی هویتی می دانند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، مدگرایی را نمی توان به طور مطلق پذیرفت و یا آن را به صورت كامل رد كرد، بلكه میانه روی در مدگرایی و مراقبت به هماهنگی آن با فرهنگ، مذهب و ملیت خویش، مناسب ترین راه برخورد با آن است.

ضرورت طرح مدگرایی

اهمیت طرح مدگرایی به لحاظ گسترش تاثیر آن در جامعه است، زیرا اولا صنایع تولیدی اجناس بی اهمیت مصرفی می سازند، ثانیا مردم به جای آنكه به جای كارهای مفید و ضروری مشغول شوند سرمایه و توان خود را در راه خرید اجناس لوكس صرف می كنند.به همین جهت مدگرایی می تواند با ایجاد چرخه معیوب در اجتماع پیشرفت و پویایی جامعه را مختل می كند. حقیقت این است كه چه بخواهیم و چه نخواهیم، مد وارد فرهنگ و حریم كشور ما می شود، و باید در مقابل آن با چشم و گوش باز مراقب باشیم تا هویت فرهنگی و بنای اعتقادی مان را ویران سازد و گذشته و اصالت را از جوانان نگیرد چرا كه طراحان مد به كمك "روان شناسی مد" قصد تاثیرگذاری بر مخاطب و تحریك او به انجام دادن كاری معین را دارند.مد ابتدا آرام و آهسته پا به حریم منازل ما می گذارد، ‌نخست زیبا می نماید، ولی رفته رفته در عمق وجدان و احساس ما لانه می كند.

حال اینكه چرا تبلیغات برای استفاده از الگوی ایرانی- اسلامی خیلی تاثیر گذار نبوده و اینكه نسل جوان چه حد و مرزی برای تبعیت از مد قائل هستند امری است كه برای دست یابی به پاسخ آن به گفتگو با عده ای از جوانان پرداختیم.

الهه: تا حدی كه مد، زیبایی وقار به او بدهد و شخصیت و فرهنگش را زیر سوال نبرد از آن پیروی می كند از نظر او الان برای لباس های ایرانی و اسلامی طراحی های جالبی به كار نمی رود كه متناسب و پاسخگوی تقاضای میلیون ها جوان باشد.

محبوبه 24 ساله، اصلا اعتمادی به مد ندارم، می گوید: ترجیح می دهم چیزی بپوشم كه دوست دارم نه اینكه از دیگران پیروی كنم. فكر می كنم اگه درست الگوسازی شود مد جنبه مثبت هم پیدا می كند. البته به شرطی كه با فرهنگمون هم سازگار باشد.محمد 31 ساله در این خصوص می گوید: بستگی به ویژگی های اون مد داره، اگر با علایقم سازگار باشد از اون تبعیت می كنم در غیر اینصورت نه. الان بیشتر تبلیغات فقط در حد شعار- هرگز دوست ندارم كه از اونا پیروی كنم چون الگوی جایگزین مناسبی ارائه نمی شه.

از نگاه شایان 25 ساله، مردم با علایق خودشون لباس مطلوبشون رو انتخاب می كنن نه با زور، ‌نه با تبلیغ. وی ادامه می دهد از نظر من الگوهای ارائه شده هم محدوده هم ضعیف من چیزی رو انتخاب می كنم كه با علایق من سازگار باشد.

مدگرایی و سلامت روح و روان

یك كارشناس آسیب های اجتماعی گفت: اگر مد و مدگرایی درست به كار گرفته شود، كمتر شاهد جنبه های منفی آن خواهیم بود.

امان قرایی مقدم، جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: پدیده مد و مدگرایی باید از دو جهت مورد بررسی قرار گیرد یكی بعد مثبت و دیگری آسیب ها و بعد منفی آن. در نگاه مثبت به این پدیده می بینیم كه این مساله موجب نوع جویی، نوع گرایی و بهداشت و سلامت روح و روان رشد توسعه اقتصادی، ‌سیاسی،‌ فرهنگی می شود.

وی در ادامه با اشاره به رشد افزایی و پیشرفت اقتصادی جامعه به تبع استفاده صحیح از پدیده مد، گفت: به عنوان مثال زمانی كه یك خانم و یا آقا برنامه ای برای خرید یك لباس در ماه داشته باشد، به تبع آن یك كارگر نیز در مجموعه های مرتبط مشغول به كار می شوند ولیكن با افزایش این مساله از یك خرید به 10 خرید، یقینا تعداد افرادی كه در این رابطه مشغول به كار می شوند نیز فزونی می یابد. لذا نرخ بیكاری كاهش یافته و به تبع آن كمتر شاهد بروز جرم در سطح جامعه خواهیم بود.قرایی خاطرنشان كرد: با بررسی دقیق و ریشه یابی علل بحران اقتصادی آمریكا كه بسیاری از كشورها را نیز تحت تاثیر خود قرار داده، در می یابیم كه علت این امر كاهش میل مردمی به خرید و در نتیجه افزایش بحران اقتصادی در جامعه آمریكاست لذا نباید از یاد برد كه رویكرد به پدیده مد و تشویق بخش اقتصادی به خلاقیت و ایجاد تنوع در این زمینه برای ترغیب بیشتر مردم به خریداری مثبت است و این مساله امری است كه نیازمند نظارت و كنترل جدی از سوی مسئولان امر می باشد.

به چه قیمتی؟ "متمایز از دیگران باشیم"

ایرج زینلی، كارشناس، ‌در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: مدگرایی نه تنها امری منفی نیست بلكه در صورت توجه به مسائل بومی و محلی و كیفیت اجناس می تواند باعث پیشرفت اقتصادی و فرهنگی شود و آنچه در این زمینه بسیار با اهمیت است نحوه استفاده صحیح از آن و توجه به زیر ساخت ها برای جلوگیری از ترویج صرف فرهنگ مصرف گرایی است. وی مسائل اقتصادی و فرهنگی همچون میزان نقدینگی و ارزش های حاكم بر جامعه را در رویكرد به مدگرایی را حائز اهمیت دانست و ادامه داد: رویكرد به مد غالبا در گروه سنی بین 20 تا 30 سال دیده می شود كه براساس آمار این پدیده در دختران بیش از پسرها دیده می شود.زینلی با اشاره به شرایط و خصوصیات ویژه سنین نوجوانی و جوانی و دو شعار خاص به این سنین مبنی بر "همانند دیگران باشیم" و "متمایز با دیگران باشیم" و مسائلی از جمله تلاش برای هویت یابی، استقلال طلبی،‌ نوع جویی، تنوع طلبی، اظهار داشت: جوانان در این سنین به گروه همسالان خارج از محیط خانه گرایش پیدا می كنند و سعی دارند تا آن ها را در خوراك،‌ پوشاك و گفتار خود الگو قرار دهند.

این كارشناس تلاش جوان برای تبدیل شدن به "تافته ای جدا بافته از دیگران" و"خلق بك های جدیدی" كه توجه دیگران را به خود جلب می كند را امری دانست كه زائیده شرایط و ویژگیهای این سنین است و در این زمینه نقش والدین و الگو قرار گرفتن انها و همچنین آموزش های لازم از سوی جامعه برای شناخت هویت ایرانی و تفاوت های فرهنگ و تمدن اصیل و ریشه دار آن با فرهنگ غرب را مهم ارزیابی كرد.زینلی در پایان خاطرنشان كرد: مسائلی چون شناخت والدین از شرایط روحی و روانی فرزندان و ارتباط عاطفی مناسب والدین با فرزندان و همچنین اطلاع رسانی در مورد مد و اهداف فرهنگی و اقتصادی در پشت پرده مد و ارائه الگوهای مناسب و جایگزین از سوی جامعه را راهكاری مناسب برای استفاده صحیح از پدیده مد دانست.

مدگرایی و آسیب های جبران ناپذیر فرهنگی

آنچه مسلم است بیشترین ضربه ای كه به یك جامعه وارد می شود آسیبی است كه به فرهنگ یك اجتماع وارد می شود، چرا كه آسیب های اقتصادی را می توان با برنامه ریزی ها و تغییرات دیگر جبران كرد اما لطمات فرهنگی به زمان بسیاری نیاز دارد و دوری از فرهنگ و ارزش های بومی و اسلامی، ارمغان ناخوشایند استفاده نابجا از مد است كه توصیه می شود شناخت ذائقه های موجود در اقشار مختلف جامعه به ارائه الگوی مناسبی همسو با ارزش های ابرانی و اسلامی اقدام شود.
طبقه بندی: فرهنگی،
برچسب ها: مدگرایی آگاهانه موجب پیشرفت فرهنگی و اجتماعی است،
[ دوشنبه 4 مهر 1390 ] [ ساعت 09 و 02 دقیقه و 38 ثانیه ] [ کوروش دیباج ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ روزنه وبلاگی است برای تمام دانشجویان نه عده خاص برای همه کسانی که می خواهند با قبلشان فرق داشته باشند برای آنهایی که طرفدار تازگی و خسته از یکنواختی و دلمردگی های روزانه هستند وبلاگ روزنه روزنه ای است که در دل تاریکی ها باز شده تا نور حقیقت و حس زندگی را به شما دوستان عزیز بخصوص دانشجویان و جوانان عزیز برساند. پس ما را در ادامه این راه با نظرات، ارسال مطالب و... یاری فرمایید.


مدیر وبلاگ:کوروش دیباج
پست الکترونیکی:dibaj926@gmail.com
نظر سنجی
وبلاگ روزنه را از لحاظ محتوای مطالب در چه سطحی داوری می فرمایید؟ لطفاً با نظرات سازنده خود آیینه کار ما شوید


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب