تبلیغات
روزنه

روزنه
برای تازه شدن هیچوقت دیر نیست!
قالب وبلاگ
خاتون نشان داد مثل همیشه زن و دغدغه‌های مربوط به این قشر، حتی اگر اصلی اساسی،‌ شرعی و قانونی مثل حجاب و عفاف باشد، باید قربانی همیشگی دعواها، منفعت‌طلبی‌ها و سیاست‌بازی‌های گروه‌های رقیب تصمیم‌گیر در عرصه مدیریتی کشور شود. خاتون قابل نقد است، خاتون قابل خرده‌گیری است، خاتون همان‌قدر که جذاب و پرمحتوا است، دارای اشکالات کوچک فرهنگی و ریشه‌داری در محتوا نیز هست. اما قابل نقدتر از خاتون، هیاهوکنندگان و جنجال‌سازانی‌اند که سر در برف کرده و نمی‌توانند ابعاد بی‌اخلاقی‌های رسانه‌ای‌شان را تصویر کنند.

 خاتون نام زیبا و جذابی است برای یک نشریه که تبلیغ یک‌طرفه‌ی حجاب نیست. دخترانه‌ی دخترانه هم نیست. ویژه‌نامه‌ای که 8 صبح روی دکه‌های روزنامه‌فروشی به‌عنوان ضمیمه رایگان روزنامه ایران قابل ابتیاع بود و به ده صبح نرسیده سیل اخبار و موضع‌گیری‌های افراطی را به دنبال داشت. از ترس نایاب شدن ویژه‌نامه، عجله کردم و احتیاطا دو نسخه خریدم. نمی‌دانم کدام نویسنده منتقدی در عرض دو ساعت همه یادداشت‌ها و گفتگوهای «خاتون» را خوانده و اینچنین آن را ویژه‌نامه‌ای برای انتشار فساد و اباحی‌گری دیده بود و دادستان محترم هم «خاتون» را مورد پیگری قضایی قرار دادند...!


باید درباره تصمیماتی که قرار است برای وضعیت فرهنگی حجاب و عفاف گرفته شود نگران بود. نگران از این جهت‌که به تنها چیزی که توجه نمی‌شود بهبود وضعیت رو به انحطاط فعلی است. تصمیماتی عجولانه، نابخردانه و از سر ناچاری و سیاست‌زدگی؛ که فقط و فقط برای پاسخگویی بدون مسئولیت، و در جهت از سر باز کردن دغدغه‌های قشر مذهبی جامعه گرفته می‌شود.
 

ویژه‌نامه خاتون جزء معدود کارهای برنامه‌ریزی شده برای موضوع پوشش و حجاب و عفاف است که در چند سال اخیر دیده‌ایم. بگذارید چند تیتر از این نشریه «انحرافی» را از نظر بگذرانیم:
 

آغوش والدین، نوشته دكتر فریده خلج‌آبادی فراهانی؛ مصاحبه‌ای با آیت‌الله حائری شیرازی؛ مقاله مریم ارشدی در عظمت حضرت زهرا (س)تلخیص مقالات مكتب اسلام با عنوان اخلاق جنسی از آزادی تا لذت، مصاحبه‌های علمی آقایان فیاض و قائم‌مقامی؛ مصاحبه حجت‌الاسلام حاج ابوالقاسم، در حول و حوش مفاهیم عرفانی و قرآنی؛ مصاحبه خانواده‌محور، بهمن شریف‌زاده؛ گزارش خواندنی با عنوان چرا با حجاب شدم؟ درباره روی آوردن سرخوردگان فرهنگ غرب به حجاب اسلامی؛ یادداشت فائزه نوروزی با عنوان علم حاكمیت خداوند بر زمین، در دفاع از حجاب اسلامی در برابر فمینیسم؛ نقد مدگرایی در یادداشت نگار طاهری، با عنوان مانتوهای تابستانی و مدهایی برای دیده شدن؛ گزارش كامل و بی‌سابقه درباره «مروه شربینی»، شهیده حجاب؛ یادداشت «دژی برای حیا» در تبیبن اسلامی مفهوم حیا، نوشته اعظم بهرام


و نویسنده‌های مطرح «انحرافی»!... خاتون هم افراد زیر هستند: فاطمه بداغی، حسین الله‌کرم، آیت‌الله حائری شیرازی، آیت‌الله سیداحمد خاتمی، مسعود ده‌نمکی، آیت‌الله قائم‌مقامی، مهدی کلهر، فاطمه رجبی ، مرضیه اکبرآبادی و... البته از یادداشتی که حجت‌الاسلام غریب‌رضا در «چارقد» منتشر کرده‌اند که در خاتون، بخش مطالب وبلاگی منتشر شده است هم باید یادی کرد.
خاتون با دغدغه‌ای مقدس منتشر شده است. برنامه‌ریزی این نشریه هم قبل از ورود تیم علی‌اکبر جوانفکر به روزنامه ایران است. مخاطبان اصلی این ویژه‌نامه قشر وسیعی است که عمده‌شان معتقدین به حجاب هستند؛ کسانی که حجاب عرفی را جوری‌که قشر مذهبی می‌پسندد رعایت نمی‌کند، اما حجاب و عفاف را به‌عنوان اصل اساسی محافظت کننده از زن قبول دارد. قشری خاکستری که دغدغه‌اش حجابی راحت و زیبا است و هنگامی که این نیاز از طریق مدها و پوشش‌های اسلامی و به روز، از طریق بخش تصمیم‌گیر دولتی - فرهنگی اقناع نمی‌شود، باید نیازشان را به دست طراحان بهایی و یهودی پشت پرده مد بسپازند، و ما هم از دست‌پخت دیگران استفاده کنیم.


موضع‌گیرندگان افراطی در برابر خاتون، که بعضی‌شان نهادها و سایت‌هایی هستند که نه فقط دغدغه حجاب و عفاف نداشته‌اند و کاری در این زمینه نکرده‌اند، که برخوردهای سلبی و فاقد اخلاقشان که همراه با جوسازی‌های رسانه‌ای و سیاسی است، باعث اهمال و قصور بیشتر دستگاه‌های متولی فرهنگ در این زمینه شده است. خاتون نشان داد مثل همیشه زن و دغدغه‌های مربوط به این قشر، حتی اگر اصلی اساسی،‌ شرعی و قانونی مثل حجاب و عفاف باشد، باید قربانی همیشگی دعواها، منفعت‌طلبی‌ها و سیاست‌بازی‌های گروه‌های رقیب تصمیم‌گیر در عرصه مدیریتی کشور شود.


خاتون قابل نقد است، خاتون قابل خرده‌گیری است، خاتون همان‌قدر که جذاب و پرمحتوا است، دارای اشکالات کوچک فرهنگی و ریشه‌داری در محتوا نیز هست. خاتون هر چند همراه با تبلیغ برای احمدی‌نژاد باشد، حتی اگر معدود مقالاتی داشته باشد که ریشه تفکرش صددرصد اسلامی نیست و به زعم دیگران دارای انحراف هم باشد، که میان ده‌ها مطلب خوبش به چشم نمی‌آید، برای من قابل دفاع‌تر است تا بی‌اخلاقی و تهمت‌پراکنی. قابل نقدتر از خاتون، هیاهوکنندگان و جنجال‌سازانی‌اند که سر در برف کرده و نمی‌توانند ابعاد بی‌اخلاقی‌های رسانه‌ای‌شان را تصویر کنند.بازی رسانه‌ای یا آب در آسیاب حریف


این حملات و جوسازی با وجود محتوای تقریبا مناسب در خاتون و اینکه خوانندگان منصف و یا مستقل که قطعا به نشریه فوق رجوع خواهند نمود، آیا باعث تبرئه جریان انحرافی از تهمت‌ها و افشاگریهای متعدد تاکنون نخواهد شد؟ و بازهم برنده این بازی رسانه‌ای نخواهند بود؟


تقریبا تمام  یادداشتهای انتقادی در نقد خاتون به مصاحبه مهدی کلهر و یادداشت علی اکبر جوانفکر و و ذکر ویژگی‌ها و سوء‌استفاده‌های میلیاردی جریان موسوم به انحرافی مربوط می‌شد، و حتی کلمه‌ای در نقد محتوا، یادداشت و مقالات این ویژه‌نامه 260 صفحه‌ای یافت نشد. این باعث شائبه‌دارتر شدن این سیل تهمت و انتقاد نمی‌شود؟خاتون با همه اشکلاتش قابل دفاع‌تر است تا اهمال و کم‌کاری و تنبلی مفرط و بودجه‌حرام‌کنی و برخوردهای کلیشه‌ای و سطحی دستگاه‌های مسئول فرهنگی و ...


هیاهو و جوسازی اخیر که متأسفانه همراه با بی‌اخلاقی و عدم نقد منصفانه، مهمترین ضربه را نه به گروه رقیب و جریان به اصطلاح انحرافی که به دختران جوانی می‌زند که می‌باید دغدغه‌های فرهنگی‌شان توسط مسئولان و مدیران فرهنگی و دولتمردان برطرف شده و شبهات و مشکلاتشان پاسخی درخور هوش و شرایط خاص دوران جوانی‌شان بگیرد؛ قشر وسیعی که دانشجویان و جوانانی هستند که برخوردهای اینچنین بی‌اخلاق را که می‌بینند، عطای دلسوزی ما قشر مذهبی را به لقایش خواهند بخشید. قربانی همیشگی این دعوا زن بود و زن.

[ شنبه 29 مرداد 1390 ] [ ساعت 15 و 00 دقیقه و 48 ثانیه ] [ کوروش دیباج ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ روزنه وبلاگی است برای تمام دانشجویان نه عده خاص برای همه کسانی که می خواهند با قبلشان فرق داشته باشند برای آنهایی که طرفدار تازگی و خسته از یکنواختی و دلمردگی های روزانه هستند وبلاگ روزنه روزنه ای است که در دل تاریکی ها باز شده تا نور حقیقت و حس زندگی را به شما دوستان عزیز بخصوص دانشجویان و جوانان عزیز برساند. پس ما را در ادامه این راه با نظرات، ارسال مطالب و... یاری فرمایید.


مدیر وبلاگ:کوروش دیباج
پست الکترونیکی:dibaj926@gmail.com
نظر سنجی
وبلاگ روزنه را از لحاظ محتوای مطالب در چه سطحی داوری می فرمایید؟ لطفاً با نظرات سازنده خود آیینه کار ما شوید


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب