تبلیغات
روزنه

روزنه
برای تازه شدن هیچوقت دیر نیست!
قالب وبلاگ

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی جوانان آمار مربوط به تعداد جوانان در آستانه ازدواج در کشور را قابل توجه دانست و گفت: باید جامعه را در...

 

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از سازمان ملی جوانان ، ‌مهرداد بذرپاش در نشست مشترک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان ملی جوانان با مدیران مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری که امروز در سالن تشریفات نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها برگزار شد با بیان اینکه موضوع ازدواج و تشکیل خانواده‌ای مستحکم، پایدار و مومن و پرداختن به این امر مهم توسط رسانه‌ها اجتناب‌ناپذیر است، ‌اظهار داشت: یکی از راه‌های ورود به عرصه جنگ نرم، ایستادگی دراین عرصه و پیروزی در آن، تشکیل خانواده‌ای موفق است.


وی با اشاره به اینکه ایران کشوری جوان است، افزود: تعداد جوانان 14 تا 29 ساله در کشور بیش از 24 میلیون نفر است اما در حقیقت با افزایش این فاصله سنی نیمی از جمعیت کشورمان را جوانان تشکیل می‌دهند.

 

رئیس سازمان ملی جوانان با بیان اینکه بیشتر اتفاقات مهم در حوزه‌های علمی، پزشکی، تکنولوژی و موضوعات هسته‌ای توسط جوانان صورت می‌گیرد ، تاکید کرد: : ازدواج جزء مهمترین موضوعات کشور است و همه وظیفه دارند در هر حوزه ای که هستند مشکلاتی را که بر سر راه گسترش ازدواج در کشور ما وجود دارد، از سر راه بردارند.

 

وی با طرح این پرسش که پرداختن به ازدواج جوانان تاچه اندازه برای ما اهمیت دارد‌،‌ گفت: چرا پرداختن به حاشیه زندگی یک هنرپیشه یا ورزشکار برای همه افراد از جمله رسانه‌های کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما مساله ازدواج جوانان و موارد پیرامونی آن در رسانه ها جایگاه لازم را ندارد.

 

بذرپاش با طرح این پرسش که تأخیر در سن ازدواج چقدر برای ما اهمیت دارد، افزود:بیش از 12 میلیون جوان در آستانه ازدواج در کشور داریم که این رقم شایان توجه است و رسانه ها باید جامعه را در این زمینه بسیار حساس کنند.

 

رئیس سازمان ملی جوانان با اشاره به اینکه پرداختن به موضوع ازدواج یکی از چهار یا پنج موضوع فرهنگی نخست کشور است ، بیان داشت: این موضوع شامل تصمیم بر ازدواج، انتخاب همسر، تحقق ازدواج و جلوگیری از آسیب‌های بعد از آن مانند طلاق است که رسانه‌ها باید جوانان و خانواده ها در این خصوص بسیار کمک کنند.

 

رئیس سازمان ملی جوانان با تاکید بر اینکه شغل و مسکن تنها شرط لازم برای ازدواج نیست ،‌ افزود: بسیاری از افراد علیرغم داشتن شغل و مسکن مناسب هنوز مجردند همچنین حساس‌سازی، فرهنگ‌سازی، ترویج ازدواج و تشویق و ترغیب افراد به این امر مهم از اهمیت بسیار برخوردار است که از جمله وظایف ما،‌ خانواده‌ها،‌ مسئولان و رسانه‌ها است.

 

وی یکی از کارکردهای اساسی و ماموریت‌های شبکه‌های معاند فارسی زبان را تحت‌الشعاع قراردادن ازدواج و اصالت یک جایگاه و بنیان اجتماعی به نام خانواده خواند و افزود: ترویج، فرهنگ‌سازی، تشویق به ازدواج و تشکیل خانواده و تحکیم بنیان آن، ‌همچنین جلوگیری از طلاق از جمله مسائل مهم و اساسی در خصوص ازدواج افراد است که باید به آن توجه کرد.

 

اعطای وام و تسهیلات

 

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: اعطای وام و تسهیلات و برگزاری ازدواج آسان از جمله وظایف دولت است که با تمام توان نیز در این خصوص کار شده است البته ایجاد نظام تسهیلاتی و رفاهی برای آغاز زندگی مشترک جوانان از جمله وظایف همه دولت‌ها و حکومت‌هاست که باید به آن بپردازند.

 

رئیس سازمان ملی جوانان با بیان اینکه حوزه تسهیلاتی و رفاهی و نیز حوزه تشویقی و ترویجی برای امر ازدواج دو رویکرد کلی ماست، ‌گفت: مبانی نظری ما در خصوص ازدواج بسیار مستحکم است اما در رسانه‌های کشور در این خصوص ایده و خلاقیت وجود ندارد چرا که رسانه‌ها نیز باید برای تقویت امر ازدواج در جامعه به این موضوع بسیار توجه داشته باشند.

 

عزم جدی دولت در حل مشكلات ازدواج جوانان

 

سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در نشست مشترک وزیر ارشاد، رئیس سازمان ملی جوانان و رسانه‌ها اعلام کرد: دولت در زمینه حل مشکلات ازدواج جوانان عزم جدی دارد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در مسئله ازدواج جوانان همه مسئولیت دارند، گفت: دولت در زمینه حل مشکلات ازدواج جوانان عزم جدی دارد و همه اعضای دولت از گزارش‌هایی که سازمان ملی جوانان ارایه داد، استقبال و بر لزوم توجه به این امر مهم در کشور تاکید کرده‌اند.

 

سید محمد حسینی در نشست مشترک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان ملی جوانان با مدیران رسانه‌ها که امروز در سالن تشریفات هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها برگزار شد، اظهار داشت: در کنار نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات فرصتی فراهم شده است تا به مسئله ازدواج که از اولویت‌هاست پرداخته شود و ابعادش شکافته شود.

 

وی افزود: عزم مصمم‌تری لازم است برای آنکه ازدواج به سوژه‌ای همیشگی برای تمام سال تبدیل شود و فقط به صورت مقطعی و در هفته ازدواج به آن پرداخته نشود.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: وظایف خانواده‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها در این زمینه باید به آنان گوشزد شود و بیش از همه باید با جوانان صحبت شود تا با آگاهی های لازم وظیفه خودشان در امر ازدواج انجام دهند.

 

حسینی با بیان اینکه برخی افراد می‌گویند چون ازدواج امری فطری است نیاز به تأکید ندارد، تصریح کرد: از آنجایی که اکنون این راه صعب‌العبور شده و به علت رسوخ فرهنگ غرب در کشور ما باید به این مسئله فطری به طور جدی پرداخته شود.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه خود می‌دانیم به مسئله ازدواج جوانان بپردازیم ، گفت: اکنون آثار هنری و فیلم‌های سینمایی به جای تشویق جوانان آنان را نگران می‌کند به صورتی که اگر جوانی مجرد باشد به این نتیجه می‌رسد که مجرد ماندن بهتر است.

 

وی افزود: به شیوه‌های مختلف اهل فکر، روانشناسان و کارشناسان باید به مسئله ازدواج بپردازند چرا که تاخیر در ازدواج جوانان یک دشواری فرهنگی عمومی است که باید به عنوان یک اولویت به آن پرداخته شود.

 

حسینی با بیان اینکه فرهنگ اسلامی ازدواج را مستحب موکد می‌داند، تصریح کرد: در مواردی نیز ازدواج را واجب دانسته‌اند و در مواردی حساس پدر و مادری که امکان ازدواج فرزند را فراهم نکنند دچار معصیت شده‌اند.

 

وی بیان کرد: اگر تسهیلات جوانان افزایش یابد باید نکته‌ای مثبت باشد و نه اینکه مانع و معضلی برای ازدواج شود؛ جوانان باید به وعده های خدا حسن ظن داشته باشند و از ازدواج نترسند.

 

در این نشست که مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان ملی جوانان نیز حضور داشتند پرویز کرمی رئیس ستاد برگزاری هفته ازدواج اعلام کرد: شبکه ملی فعالان ازدواج در همه استان ها در خدمت جوانان است.

 

ترویج ازدواج آسان

 

معاون فرهنگی و آموزشی سازمان ملی جوانان گفت: برای ترویج ازدواج آسان در همه استان ها نهادی تحت عنوان شبکه ملی فعالان ازدواج (شفا) در خدمت جوانان قرار گرفته است.

 

وی افزود: سازمان ملی جوانان یک سازمان ستادی، هماهنگ کننده و مرجع در حوزه سازماندهی جوانان کشور است و در این زمینه تمام ظرفیت های خود را برای فعال کردن بخش های دولتی و غیر دولتی در زمینه تسهیل ازدواج جوانان به کار بسته است.

 

معاون فرهنگی سازمان ملی جوانان درباره سند فراملی ازدواج گفت: در سند فراملی ازدواج چند راهبرد، فراروی سازمان ملی جوانان و نظام قرار دارد که این راهبردها توانمندسازی، فرهنگ سازی، الگوسازی، حساس سازی، فضاسازی، بستر سازی و هماهنگ سازی نظام مدیریت کشور در موضوع ازدواج است.

 

کرمی تصریح کرد: یکی از طرح هایی که از سوی سازمان ملی جوانان اجرا شد، جهیزیه آسان بود و برای ترویج ازدواج اسان نیز در کلیه استان ها نهادهایی که سازمان شکل داده است به عنوان شبکه ملی فعال ازدواج، در خدمت جوانان قرار گرفته است.

 

همچنین در این نشست دکتر عسگری رئیس مرکز مطالعات سازمان ملی جوانان به ارائه آخرین آمارها و پژوهشها در حوزه ازدواج جوانان کشور اشاره و تصریح کرد: یافته های ما در شهر تهران نشان می دهد که مشکلات اقتصادی در جایگاه سوم موانع بر سر راه ازدواج جوانان قرار دارد. وی همچنین در جمع مدیران رسانه ها به تشریح آخرین آمار ازدواج و طلاق در کشور پرداخت.

 

در این نشست که مدیران مسئول روزنامه ها و مدیران عامل خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی حضور داشتند، سید نظام موسوی مدیر مسئول روزنامه جوان با اشاره به تلاش رسانه های فارسی زبان معاند انقلاب برای تحت تأثیر قرار دادن نهاد خانواده گفت: دشمن در جنگ نرم خانواده و جوانان را هدف قرار داده است و در این زمینه باید همه مسئولان، خانواده ها و رسانه ها برنامه ریزی کنند.

 

وکیلی مدیر مسئول روزنامه ابتکار نیز در این نشست گفت: مهمترین مشکل ما حل معضلات فرهنگی توسط دولت است. باید برنامه ریزی به گونه ای باشد که دولت ورود رسمی برای حل معضلات فرهنگی نداشته باشد.

 

همچنین قلندریان مدیر مسئول روزنامه قدس نیز گفت: تسهیلات را جدی تر باید گرفت زیرا با مبلغ های فعلی خیلی ها نمی توانند به راحتی ازدواج کنند.

 

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: با در نظر گرفتن افقی کوتاه مدت مشکل تسهیلات جوانان در امر ازدواج برطرف شود.

 

طبقه بندی: اخبار،
برچسب ها: رسانه ها به کمک ازدواج جوانان بیایند،
[ چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 ] [ ساعت 10 و 20 دقیقه و 45 ثانیه ] [ کوروش دیباج ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ روزنه وبلاگی است برای تمام دانشجویان نه عده خاص برای همه کسانی که می خواهند با قبلشان فرق داشته باشند برای آنهایی که طرفدار تازگی و خسته از یکنواختی و دلمردگی های روزانه هستند وبلاگ روزنه روزنه ای است که در دل تاریکی ها باز شده تا نور حقیقت و حس زندگی را به شما دوستان عزیز بخصوص دانشجویان و جوانان عزیز برساند. پس ما را در ادامه این راه با نظرات، ارسال مطالب و... یاری فرمایید.


مدیر وبلاگ:کوروش دیباج
پست الکترونیکی:dibaj926@gmail.com
نظر سنجی
وبلاگ روزنه را از لحاظ محتوای مطالب در چه سطحی داوری می فرمایید؟ لطفاً با نظرات سازنده خود آیینه کار ما شوید


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب